Črnovodci

Litovski roman za najstnike Črnovodci je problemsko besedilo z elementi mistične, pustolovske in detektivske zgodbe. Odkrito obravnava teme, ki so pomembne za mlade: ustrahovanje, iskanje identitete in smisla, želja po prijateljstvu in priznanju, moralne dileme. Dogajanje v besedilu je dinamično in napeto vse do konca. Prizorišče romana je majhno mesto in poplavljena ravnica, ki v resnici obstaja, čeprav imena krajev v besedilu niso omenjena. Podobe poplave ustvarjajo nepozabno, mistično vzdušje. Voda v romanu deluje kot snov in kot metafora – nenehno je primerjana s človeško naravo. Kajti človek je tako kot voda zelo raznolik – miren, buren, včasih nepredvidljiv. Nekateri so kot reka, drugi kot izvir, tretji kot morje, vendar so vsi spremenljivi in vsaka voda je lahko zaradi pomanjkljivosti, krivic in skrivnosti tudi motna. Vsi smo kot črna voda, torej hkrati bitja teme in svetlobe. Zato v Črnovodcih niso nepopolni in zmotljivi le najstniki, ampak tudi odrasli. (povzeto po spl. str. Založbe Malinc)